Technologie

Montaż płytek system Dr Brick

System Dr Brick

Aby elewacja była trwała i dobrze się prezentowała należy podczas montażu płytek przestrzegać zasad sztuki budowlanej. Poniżej przedstawiamy kolejne etapy montażu płytek ceglanych w systemie Dr Brick.

TERMOIZOLACJA

Montaż elewacji w systemie Dr Brick rozpoczynamy od montażu termoizolacji budynku z frezowanych płyt styropianowych o odpowiednich parametrach wskazanych systemie. Frezowane boki płyt zapewniają ich dokładne przyleganie oraz niwelują tzw. mostek termiczny. Termoizolacja montowana jest metodą obwodowo punktową z użyciem odpowiednich klejów. Zaprawę klejową nanosimy na płyty w taki sposób, aby pokrywała około 40, a po dociśnięciu do ściany około 60% powierzchni płyty. Płyty układa się rzędami, od dołu do góry.

KOŁKOWANIE

Po montażu termoizolacji i uzyskaniu właściwej płaszczyzny kolejnym krokiem jest kołkowanie termoizolacji. W tym celu używa się odpowiednich kołków, koniecznie ze stalowym trzpieniem które w zależności od podłoża mogą być wbijane lub wkręcane. Po montażu kołków można przystąpić do nałożenia gruntu z wypełniaczem kwarcowym który zwiększa przyczepności kolejnych warstw tworząc chropowatą powierzchnię. Szczególnie istotne jest pokrycie gruntem kwarcowym talerzyków kołków. Przed wykonywaniem kolejnych etapów prac należy odczekać do całkowitego wyschnięcia gruntu tj. do dnia następnego. Niska temperatura i wysoka wilgotność powietrza wydłużają okres wysychania nawet o kilkanaście godzin.

System Dr Brick jest systemem bezsiatkowym. Z uwagi na brak konieczności stosowania siatki zbrojącej ogranicza się koszty materiałów i montażu a także skrócony zostaje czas realizacji elewacji.

MONTAŻ PŁYTKI

Następną operacją jest montaż płytek ceglanych, który należy poprzedzić dokładnym rozmierzeniem elewacji tak, aby nie pojawiły się niepotrzebne lub nieestetyczne docinki płytki. Sposobem na uniknięcie takich sytuacji jest umiejętne „sterowanie” szerokością fugi pionowej lub poziomej.

Klejenie płytki wykonywane jest metodą Floating-buttering. Metoda ta polega na nałożeniu kleju na podłoże pacą zębatą o określonym rozmiarze zębów odpowiednim do wielkości montowanych płytek, oraz nałożeniu cienkiej warstwy na całą spodnią powierzchnię płytki. Dzięki temu po dociśnięciu płytki do podłoża klej pokryje 100% powierzchni płytki. Warto dodać, że podczas układania płytki należy je mieszać z różnych palet tak, aby uzyskać równomierny rozkład koloru na elewacji. Płytki podobnie jak cegły są materiałem naturalnym, dlatego nieznacznie mogą różnić się kolorem

Po zakończeniu montażu płytek ceglanych należy odczekać kilka dni aby klej użyty do montażu okładziny wysechł. Dopiero upewniwszy się, że klej jest suchy rozpoczynamy spoinowanie płytek.

SPOINOWANIE

Spoinowanie odbywa się przy użyciu specjalnych fug do płytek ceglanych. Zaprawę do spoinowania należy układać za pomocą kielni „fugówki”  Używając fugownicy należy wypełnić przestrzenie pomiędzy płytkami a następnie nadać im pożądany kształt. Po zakończeniu fugowania całość obmieść czystą szczotką lub pędzlem w celu usunięcia resztek fugi. Tak zaspoinowany mur chronić przed wpływem warunków atmosferycznych do czasu całkowitego wyschnięcia spoiny.

Po wyschnięciu spoiny wykonuje się uszczelnienia i dylatacje elewacji ceglanej używając do tego specjalistycznych spoin elastycznych lub taśm uszczelniających w zależności od zastosowanych płytek i wybranej technologii.
 

IMPREGNACJA

Impregnacja hydrofobizująca lub impregnacja preparatem antygrafitti. Jeśli zachodzi taka potrzeba np. przy użyciu jako finalnej warstwy płytek o podwyższonej nasiąkliwości (tzw. ręcznie formowanych) lub konieczności zastosowania preparatów antygrafitti, okładzinę należy zaimpregnować. Najlepszą metodą nałożenia preparatów ochronnych jest aplikacja natryskowa, która pozwala na równomierne nałożenie preparatu. Jeśli istnieje konieczność aplikacji kilku warstw nakłada się je metoda mokre na mokre.

Impregnację należy wykonać przed montażem uszczelnień i dylatacji.

OCHRONA

Przez cały okres montażu aż do jego całkowitego zakończenia należy chronić elewację przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak wilgoć, deszcz, mróz oraz zbyt wysoka temperatura.